Ali je čebelji pik lahko nevaren?
Lokalne reakcije
Večina ljudi zaradi pikov žuželk iz reda kožekrilcev (čebel, os, sršenov in čmrljev) nima večjih težav, čeprav so ti vedno nekoliko boleči. Zaradi neposrednega delovanja strupa se na mestu pika pojavita srbeča rdečica in oteklina s premerom nekaj centimetrov, vendar po nekaj urah izgineta. Izjemoma se pojavi obsežnejša oteklina. Zdrav odrasel človek lahko varno prenese do tisoč čebeljih pikov, za otroka pa jih je lahko usodnih že precej manj.
Če žuželka piči človeka v usta ali vrat, lahko lokalna oteklina zaradi zapore dihalne poti oteži dihanje, to pa lahko povzroči celo zadušitev. Če človeka piči več žuželk hkrati, se zaradi delovanja strupov pojavi sistemska zastrupitev.
Alergijske reakcije
V nekaterih primerih pa je čebelji strup za človeka vendarle nevaren, saj je v najhujših primerih, če ni hitre pomoči, lahko usoden že pik ene same čebele. Alergijske reakcije se praviloma pojavijo kmalu po piku, lahko že v nekaj minutah, po navadi pa prej kot v eni uri.
Znaki alergijskih reakcij
Večina alergijskih reakcij je blagih in traja od nekaj ur do nekaj dni, potem pa spontano izzvenijo. Najpogosteje se pojavijo izpuščaji (koprivnica) ali rdeči madeži na koži. Pojavljajo se po vsem telesu, zbledijo in se nato znova pojavijo. Drugih težav bolnik nima. Simptomi lahko hitro sledijo eden drugemu: od srbenja kože, rdečine, izpuščajev, otekanja podkožja, otekanja ustnic in/ali jezika, »cmoka v grlu«, hripavosti, nemira, strahu, bruhanja, driske, krčev, pospešenega dihanja, kašlja, piskanja v prsnem košu, dušenja, slabotnega pulza in vrtoglavice do izgube zavesti, to je do anafilaktičnega šoka. Anafilaktična reakcija se pojavi nenadoma in je izrazito dinamičen proces, ki lahko v zelo kratkem času prizadene vse organske sisteme in povzroči celo smrt bolnika.
Ukrepanje pri alergiji na čebelji strup
V katerih primerih ob alergijski reakciji ne smemo čakati?
Če vidimo, da je reakcija burna, da poteka hitro, da se že v nekaj minutah pojavijo srbenje kože – sprva na lasišču, dlaneh in podplatih –, nemir, kihanje in koprivnica, temu pa sledijo še otekanje, občutek strahu, hripavost, »cmok v grlu«, vrtoglavica, bruhanje, driska, kašelj, dušenje, krči, izguba zavesti, gre za hudo sistemsko alergijsko reakcijo, tj. za anafi laktično reakcijo, ki lahko ogrozi življenje. V tem primeru je odločilno pravočasno, hitro in pravilno ukrepanje (čim hitreje poiskati zdravniško pomoč).
Edino zdravilo, ki lahko ustavi razvoj anafilaktične reakcije, če je dano v pravilnem odmerku in ob pravem času, je adrenalin. Zato je ključna točka priporočil prav predpis adrenalinskega avtoinjektorja (EpiPen, Anapen). Hkrati z adrenalinom mora bolnik dobiti tudi natančna navodila o tem, kdaj in kako naj uporabi samoinjektor.
Prva pomoč po piku
Če se stanje poslabšuje, moramo TAKOJ poiskati zdravniško pomoč.
ALERGIKI