O Čebelarskem društvu Prebold
V letu 1952 je 21 čebelarjev ustanovilo Čebelarsko družino Prebold. Prvi predsednik je bil učitelj iz Dolenje vasi ANTON VALENČAK. Leta 1998 se je Čebelarska družina Prebold z zakonom preimenovala v Čebelarsko društvo Prebold.
Danes šteje Čebelarsko društvo Prebold 23 aktivnih članov.
Glavna aktivnost društva je skrb za ohranitev naše slovenske čebele, ki jo poznamo pod raznimi imeni, kot so Kranjska sivka, Kranjica, Sivka ali preprosto kar Čebela. Člani društva se udeležujemo številnih predavanj na temo čebelarjenja. V okviru praznika občine Prebold pripravimo vsako leto dan odprtih vrat. K sodelovanju smo že tudi povabili osnovno šolo Prebold, kjer so učenci risali panjske končnice, najlepše smo v Aninem domu razstavili in nagradili. V goste smo povabili medeno kraljico, ki je sodelovala pri ocenjevanju panjskih končnic.
Na predlog ČZS smo čebelarji organizirali in zbrali 8 kg medu ter ga podarili vrtcu in osnovni šoli Prebold. Z udeležbo ravnatelja in župana smo obiskali vrtec in prve razrede osnovne šole, predstavili na kratko delo čebel in pridobivanje medu. V kletki so si lahko od blizu pogledali čebelo. Akcija Medeni zajtrk v vrtcu in šoli poteka v mesecu novembru po vsej Sloveniji.
Vsako leto v sodelovanju z društvom upokojencev v mesecu februarju organiziramo predavanje za potrošnike čebeljih proizvodov. Med in masaža, med in prehrana, apiterapija. Dr. Franc Grošel je kar dvakrat predaval o apiterapiji in medenih pripravkih, ki jih lahko s pridom uporabljamo za preprečevanje marsikatere bolezni.
Vsako leto je v sklopu ČZSS doline organizirana strokovna ekskurzija. V društvu smo organizirali ogled turističnih zanimivosti na Gorenjskem, trženje čebeljih pridelkov, izdelavo in predelavo, izmenjali mnenja o čebelarjenju in pridobili
kakšen nov nasvet.
V vseslovenski akciji za ohranitev čistosti Sivke smo pristopili tudi preboldski čebelarji. Pri ohranitvi čistosti Sivke nam bo v veliko pomoč in svetovanje ČZ Slovenije.
Poleg vseh aktivnosti v društvu smo sodelovali pri postavitvi eksponatov v muzeju in tako poskrbeli, da se ohrani in prikaže delček čebelarske zgodovine. V muzeju v graščini Prebold smo postavili čebelarske eksponate in slikovni material. Poudarek je na Srečku Pečarju, nadučitelju in čebelarju, ki je 15. 9. 1912 leta prijel društveno kolajno Spodnje štajerske zveze.